CO BYLO ... POKRAČOVÁNÍ

Duben
2019
Pálení čarodějnic Děkujeme hasičům za skvělou organizaci, Městysu Davle za podporu a všem dětem i rodičům, kteří si přišli vyrobit z přírodnin krásné kouzelné hůlky, lapače kouzel, poletuchy a nebo plnili s Trepkou rozmanité úkoly. Nám se to moc líbilo, co vám? :-)
Duben
2019
Ukliďme svět, ukliďme 
Česko v Davli
Jménem Spolku Trepka a Městyse Davle děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu :-)
V 10 hod. v Davli před vlakovým nádražím jsme navlékli rukavice, vyfasovali pytle + instrukce a ve skupinkách se rozeběhli po okolí - někteří uklidili cestu ke školce, jiní okolí davelského nádraží a nejpočetnější skupina okolí altánku na Sázavě. Našli jsme plno zajímavých věcí ... co do přírody ani města nepatří. A těch špačků (nemyslíme tím ptačí druh) všude kolem nádraží! Všechno jsme nacpali do pytlů ...
Odměnou nám všem byla buřtovačka v davelském parku. 
A pak jsme ještě pozorovali ptáky a poslechli si o nich zajímavý výklad. A pověsili dvě ptačí budky - jednu u parku a jednu nad fotbalovým hřištěm, kde ptáci budou mít výhled na zápasy :-)

Březen 
2019
Davelský masopust IV. Jako předešlé roky jsme se drželi tradice, masopustní průvod začal 9. 3. v 9:30 u Starého davelského mostu. Maškarády se pak za doprovodu veselé muziky vydaly na obchůzku městysem a u domluvených hospodářů popřály štěstí a zdraví, k tomu zahrály a zatančily. Za to je hospodář pohostil dobrým jídlem a pitím. Kdokoliv se mohl připojit do původu jak s maskami, tak jako přihlížející. Jaké to bylo přibližuje toto video :-) A zakončení v hasičárně byla jedna velká hostina - jitrnice, ovar, polévka. A také bezmasý guláš, bramboráky, čaj, káva, pivo, víno a co lidé přinesli. A spousty kořalky (pro starší 18ti let). Muzikanti hráli a tak se jedlo, pilo, tančilo, zpívalo a všem bylo veselo.
Listopad 2018 Adventní trhy v davelském
parku
Již čtvrtým rokem se před Vánoci v davelském parku konaly tradiční vánoční trhy a i přes déšť se sešlo dost lidí a hlavně dobrá nálada, která všechny naladila na vánoční atmosféru. Mohli jsme společně mlsat, nakupovat nebo tvořit. A potkat se s přáteli. Trepka měla dva stánky, v prvním se vyráběly vánoční balící papíry a pytlíčky na dárky - ekologickým a netradičním způsobem, ve druhém jste si mohli pochutnat na palačinkách.
Září 2018 Svatováclavské slavnosti IV. Čtvrtý ročník tradiční akce, kde nechyběly trhy s místními řemeslníky, umělci a místními prodejci nejen lokálních dobrot. Ke koupi byly šperky v různých variantách, dřevěné výrobky, keramika, biokosmetika, ručně vyráběná přáníčka, ručně šité přívěsky a tašky, medy, dobroty s příběhem, a další :-) Také děti si přišly na své díky tvořivým i sportovním dílničkám. A divadelní představení opět bylo, letos na téma Kterak se hlava Jana Křtitele do znaku Davle dostala. Navíc jsme již podruhé do programu zařadili kinostan, kde probíhaly komentovaná promítání o historii Davle a okolí. Tento minifilm vám přiblíží jedinečnou atmosféru.
Červen 2018  Davelské koupání v řece IV. Již po čtvrté v historii spolku, jsme vyrazili s přáteli a sousedy vykoupat se do řeky. Před akcí jsme vyčistili břeh a připravili molo a už nic nebránilo nadšencům vlézt či skočit do vody. Sluníčko trochu svítilo, ale i vítr foukal, přesto se nás sešel slušný počet. A při tom i potom jsme v parku na společném pikniku konzumovali dobroty, abychom si po vykoupání doplnili energii.
Duben 2018 Pálení čarodějnic

Společně s hasiči z Davle jsme v davelském parku znovu pořádali rozmanité čarodějnické zkoušky. A kdo chtěl, zúčastnil se společného bubnování s úžasným bubeníkem Petrem Šušorem. Děti dostaly buřt a lampion zdarma.

Duben 2018

Ukliďme svět, ukliďme
Česko v Davli

Jedno sobotní dopoledne jsme společně uklidili a zvelebili náplavku u davelského parku. Vše proběhlo v rámci akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Sraz jsme si dali v 9:30 před parkem, kdo měl možnost vzal nářadí a vyrazili jsme zvelebovat. V rámci akce se zapojilo mnoho dalších dobrovolníků z celé ČR, kde všude úklidy probíhaly, najdete na: uklidmecesko.cz.

Únor 2018 Davelský masopust III.

Již tradiční masopustní průvod začal v 9:30 u Starého davelského mostu. Maškarády se pak za doprovodu veselé muziky vydaly na obchůzku městysem a u domluvených hospodářů popřály štěstí a zdraví, k tomu zahrály a zatančily. Za to je hospodář pohostil dobrým jídlem a pitím. Kdokoliv se mohl připojit do původu jak s maskami, tak jako přihlížející.

Leden 2018 Výlet do Náprstkova muzea v Praze

Zašli jsme společně na výstavu Indiáni. Součástí byla prohlídka s průvodcem a výtvarná dílna. Podrobnosti k výstavě najdete na Náprstkovo muzeum.

Říjen 2017 Pojďme spolu za stromy

I v tomto roce jsme si připomněli říjnový Den stromů procházkou. Tentokrát jsme se vydali za barvami podzimních stromů do Prokopského údolí. Z pražské stanice Na Knížecí nás motoráček na "slepé koleji" provezl pražským Semmeringem do Prokopského údolí na celodenní procházku. 

Září 2017 Svatováclavské slavnosti III.

Již 3. ročník, kde nechyběly trhy s místními řemeslníky, umělci a místními prodejci nejen lokálních dobrot. Ke koupi byly šperky v různých variantách, dřevěné výrobky, keramika, biokosmetika, ručně vyráběná přáníčka, ručně šité přívěsky a tašky, medy, dobroty s příběhem, a ryby také:-) Také děti si přišly na své díky tvořivým i sportovním dílničkám. A divadelní představení bylo, letos na téma Ostrovský klášter. Navíc jako novinku jsme zařadili kinostan, kde probíhala komentovaná promítání o historii Davle a Ostrovském klášteře.

Červenec
2017
Davelské koupání v řece III.
Už třetí setkání v davelském parku, abychom se vykoupali v řece a oslavili Světový den koupání v řece. K dispozici byly lodě a molo, abychom mohli i skákat. Po koupání nechyběl piknik se zajímavými dobrotami. Rozptýlení pro děti zajistilo střílení vodních raket.
Duben 2017 Pálení čarodějnic

I letos jsme davelským hasičům pomáhali vytvořit příjemnou čarodějnickou atmosféru. Pro děti jsme měli připravené rozličné úkoly a sportování a všichni jsme si to užili.

Duben 2017 Po stopách zlaté horečky
v Davli

Poznávací procházka s archeologem Janem Víznerem, který provedl dávnou historií Davle. Zdánlivě nezajímavá místa, kolem kterých chodíme na procházky, skrývají mnohá tajemství z davelské historie. Šli jsme od Branných stodoly (remízek na cestě z Račan k silnici Měchenice - Sloup), směrem k potůčku Netahalka, přes studánku U Korábky a nakonec do údolí Bojovského potoka, kde byla připravena ukázka rýžování zlata. 

Březen 2017 Davelský masopust II.

Masopustní průvod začal v 9:30 u Starého davelského mostu. Zde si Laufr, zástupce všech maškarád, vyžádal povolení k obchůzce od pana starosty. Maškarády se pak za doprovodu veselé muziky vydaly na obchůzku městysem podle daného pořadí. Tento den je jim prominuta nejedna rozpustilost. Na každé zastávce popřály Maškarády „hospodáři“ štěstí, zdraví a nechaly zahrát písničky a zatancovaly, aby se hospodáři „vydařila úroda“. Hospodář s hospodyní maškarády a muzikanty pohostil. Maškary obejely celou vesnici, pak se shromáždily spolu s diváky na domluveném místě – v uličce u Ježdíků (za Marinou) a zakončily Masopust.

Leden 2017 Výlet za hvězdami Výlet nám umožnila Štefánikova hvězdárna. Nejdříve jsme si užili následující pořady:  Projekce pořadu pro menší děti Povídání o Měsíčku pro malé děti (pohádka), vysvětlení fází Měsíce, přistání na Měsíci. Následuje diskuse s astronomem. Přednášková show Tajný recept na Vesmír s vedoucím hvězdárny Jakubem Rozehnalem. Ano, i předvánoční kuchyň provoněná pečícím se cukrovím je součástí Vesmíru. Stejné přírodní zákony, které se uplatní při vaření chutného pokrmu, ovlivňují i průběh mnoha dějů daleko ve vesmíru. Přednášková show dala nahlédnout pod pokličku vesmírného hrnce. Po té prohlídka prostor hvězdárny, k dispozici jsou proškolení průvodci, kteří nám předvedli funkci dalekohledu, podali výklad a pomohli s pozorováním. Pozorovali jsme sluneční fotosféru se slunečními skvrnami, protuberance. Kromě toho stálá výstava o astronomii, vesmíru, kosmonautice, kolekce interaktivních pokusů (pro děti vděčná je "černá díra"), dále expozice meteoritů, nejrozsáhlejší sbírka přístupná v ČR. Mají zde i meteority původem z Měsíce, Marsu a planetky Vesta.

Listopad 2016

Výlet na Petřín po stopách
významných stromů

Začali jsme na Karlově náměstí, pokračovali přes Jiráskův most a Kinského zahrady na Újezd, odsud lanovkou na Petřín (zde zábava, svačinky,...). Návrat přes Strahovský klášter, Malou stranu a Kampu na Střelecký ostrov. A užívali jsme si výhody společného výletu: skupinové vstupné, zajímavé aktivity pro děti a dozvěděli jsme se něco nového - jak děti tak dospělí.

Říjen 2016

Návštěva Rudolfina

1. 10. jsme se vypravili na den otevřených dveří do Rudolfina a Honza Holeňa nás provedl budovou včetně výkladu z její historie a povídání o České filharmonii.

Září 2016 Svatováclavské slavnosti II.

Opět příjemné setkání, trhy, dílničky pro děti a také malé kulturní překvapení – letos bylo i divadlo! A také spousta nejen staročeských dobrot a dobrého pití.

Srpen 2016 Princezny a rytíři

Zahradní příměstský tábor.

Červenec 2016 Davelské koupání v řece II.

Voda byla studená, ale koupat se dalo. Díky molu jsme si užili i skoky do vody - hlavně děti. Při koupání všem vytrávilo a tak jsme si společný piknik v parku náramně vychutnali. A střílení vodních raket bylo třešinkou na dortu.

Červen 2016 Příprava na 2. ročník davelského koupání v řece

Letos jsme vyčistili schody u parku a zpřístupnili tak řeku. Vyrobili jsme i malé molo, takový malý základ pro budoucí plovárnu v Davli :-)

Květen 2016 Pálení čarodějnic

Pomáhali jsme davelským hasičům čarovat. Připravili jsme pro děti hádanky do křížovky, sportování pro malé a připravovali jsme s dětmi lektvary a škapulíře.

Duben 2016 Návštěva ZOO koutku
v Malé Chuchli

Zde pro nás byl připraven celodenní program. Nejprve jsme se dozvěděli mnoho informací o zvířátkách většinou z naší přírody a mohli se podívat přímo do jejich výběhů a ještě je nakrmit.  Děti si také otestovaly, co vše si zapamatovaly nebo co o zvířátkách vědí a jestli poznají jejich kožešiny. A také jsme si opekli buřtíky. A navíc jsme se prošli Chuchelským hájem.

Březen 2016 Les, příběhy stromů a lidí Navštívili jsme komentovanou výstavu v Zemědělském muzeu v Praze o soužití lesa a lidí. Zvládli jsme i interaktivní výstavu o rybách a rybářství. 
Únor 2016 Davelský masopust I. Spousta masek, taškařic, muziky, dobrého jídla a pití a opět vzájemného a příjemného setkávání. Celá Davle tančila a hodovala.
Leden 2016 Návštěva elektrárny 
Štěchovice
Výlet z Třebenic přes Homoli do Štěchovic zakončený exkurzí do Štěchovické elektrárny.
Prosinec 2015 Adventní trhy Mnoho lidí se sešlo na Adventních trzích v Davli, jsme spolupořádali. Bylo to příjemné téměř slunečné dopoledne. Prodávaly se krásné doplňky, dárky, vyrábělo se, jedlo a pil teplý svařák.
Listopad 2015 Putování za stromy Výlet z Točné do Komořan za významnými stromy, čímž jsme si připomněli Den stromů, který slavíme 20. října.
Září 2015

Svatováclavské slavnosti I.

Poprvé jsme si vyzkoušeli, že i v Davli máme prostor, kde se dají pořádat příjemná setkání s trhy, dílničkami a dobrým jídlem. A vás zájem a hojná účast nás velmi potěšily.
Srpen 2015 Tábornický Boyard Zahradní příměstský tábor v Davli pro děti 6- 10 let. Odpočinek i přenocování v jurtě, celotýdenní dobrodružná hra s pokladem, výroba zbraní, brnění a středověkých šatů, výroba z hlíny, posezení s rodiči u ohně, představení "středověkých kejklířů"

Červenec 2015

Davelské koupání v řece I.
1. ročník koupání ve Vltavě u davelského parku. Vstup do vody nebyl úplně ideální, ale i přesto jsme si všichni koupání, piknik i IQ park užili. Přátelskou akci zopakujeme a vstup pro příště projde úpravami.
DOMŮ